تشخیص مرورگر های قدیمی و پیام بروزرسانی

مرورگر های قدیمی نه تنها مشکلات امنیتی فراوانی را برای کاربران ایجاد  میکنند و تجربه وب گردی آنها را محدود مینمایند  همچنین موجب محدودیت های بسیاری برای طراحان وب میشوند و هزینه توسعه نرم افزار های سازگار با نسخه های قدیمی را به شدت افزایش میدهند . محدودیت های این مرورگر ها موجب شده تا حتی وب سایت های بزرگی مانند گوگل نیز از پشتیبانی آنها صرف نظر کنند و به کاربران پیشنهاد بروزرسانی مرورگر خود را دهند . در ایران میزان استفاده از مرورگر های قدیمی به خصوص در میان کاربران اداری به دلایل مختلف   بالاست ، مثلا برخی سیستم های ثبت نام دانشگاهی و یا سازمان های دولتی تنها از مرورگر های قدیمی پشتیبانی میکنند ،   امروزه فناوری هایی مانند HTML5 و  CSS3 به طراحان کمک میکنند بسیار ساده تر و سریع تر از امکاناتی بیشتر برای پیاده سازی وب سایت ها بهره ببرند و  کاربران تعامل  بهتر و امنیت و سرعت بیشتری را تجربه کنند .

یکی از کابوس های طراحان وب پشتیبانی از نسخه های قدیمی مرورگر Internet Explorer مخصوصا نسخه 8 و قبل از آن است ،  طراحان وب باید تکنیک ها و شیوه هایی اختصاصی را برای نمایش صحیح برخی استاندارد ها در نسخه های مختلف این مرورگر  به کار گیرند و وقت بسیاری را هدر دهند و همواره محدودیت های بسیاری را در طراحی وب سایت پذیرا باشند ، نسخه 6 این مرورگر در سال 2001 ارائه شد و وب از آن زمان تا کنون پیشرفت بسیاری داشته اما این مرورگر هنوز نیز توسط کاربران استفاده میشود و از همه بدتر هستند وب سایت هایی که تنها از این مرورگر پشتیبانی میکنند . نسخه 9 این مرورگر با اینکه قدم بزرگی بود در پشتیبانی از فناوری های جدید ولی یک ضعف اساسی آن نسبت به سایر مرورگر ها عدم امکان بروزرسانی خودکار است که در نسخه 10 رفع شد. میتوانید تاریخچه ای از تغییرات وب را در وب سایت تکامل وب مشاهده کنید .

شما به عنوان یک کاربر وب و یا طراح وب اگر تا کنون استفاده و پشتیبانی از مرورگر های قدیمی را پایان نداده اید زمان آن رسیده است که با قاطعیت دست به کار شوید و تجربه ای ایمن تر و بهتر را برای خود و یا  بازدید کنندگان وب سایت و یا وبلاگ خود فراهم کنید ، حتی اگر وب سایت یا وبلاگ شما در مرورگر های قدیمی مشکلی ندارد و از امکانات جدید استفاده ای نمیکند بهتر است با نمایش پیامی کاربران خود را برای بروزرسانی مرورگر هایشان راهنمایی کنید. برای بروزرسانی مرورگر خود به وب سایت What Browser  بروید ، این سایت مرورگر فعلی شما را تشخیص میدهد و برای بروزرسانی آن شما را رهنمایی میکند .

ما در تکنوا پروژه ای ساده را توسعه داده ایم ، شما میتوانید به کد این پروژه در صفحه گیت هاب تکنوا  دسترسی داشته باشید و در صورت تمایل در آن مشارکت داشته و آن را بهبود دهید و یا مطابق نیاز خود ویرایش کنید.

این کد جاواسکریپت کم حجم و ساده ، مرورگر های قدیمی را تشخیص داده و به کاربر پیامی برای بروزرسانی مرورگر اینترنتی مورد استفاده اش میدهد . این پیام به آدرس http://www.whatbrowser.org/intl/fa پیوند دارد که کاربر در این سایت میتواند اطلاعات بیشتری دریافت کرده و نسخه جدید تر مرورگر خود و یا مرورگر جایگزین دیگری را دریافت و نصب نماید.

این پیام برای مرورگر IE نسخه 8 و قبل تر ، مرورگر Firefox نسخه 14 و قبل تر ، مرورگر Chrome  نسخه 17 و قبل تر ، مرورگر Safari نسخه 4 و قبل تر ، مرورگر Opera نسخه 10 و قبل تر نمایش داده میشود البته میتوانید کد را به سادگی بر اساس نیاز خود ویرایش کنید.

برای استفاده از این کد ابتدا آن را اینجا دریافت کنید سپس از کد زیر برای قراردادن این فایل در وب سایت و یا وبلاگ خود استفاده کنید . این کد باید در داخل تگ HEAD  صفحه شما قرار گیرد . 

<script src="js/bye-old-browser-min.js" type="text/javascript"></script>

این کد مرورگر کاربر را بررسی کرده و در صورت تشخیص یک مرورگر قدیمی پیامی برای بروز رسانی نمایش داده میشود .

دسته بندی مقاله: 

دیدگاه‌ها

افزودن نظر جدید

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
تصویر امنیتی
آنچه در تصویر می بینید را وارد کنید ، این آزمونی است که به ربات های نرم افزاری اجازه ارسال اطلاعات غیر معتبر نمیدهد.
Image CAPTCHA
کاراکتر هایی که در تصویر میبینید را وارد نمایید.